İradenin gücü adına, güç sende artık!

Direnç, irade veya dayanıklılık başarıyı etkileyen faktörlerin başında geliyor. Şimdilerde ne sanayi devriminin olduğu 1920’li yıllardayız, ne de üretilen her şeyin satıldığı dönemdeyiz. Şimdi kısacası irade dönemindeyiz.

İRADENİN GÜCÜ ADINA, GÜÇ SENDE ARTIK

İrade gerçekten de bir insanın gölgesinde kalan, kişinin  kimselere gösteremediği madalyonun arka tarafındaki tutum. İradesi güçsüz insanların daha saldırgan ve sert görünümlü olduğunu söylesem belki de kafamız biraz daha karışmış olacaktır. Bu yüzden midir bilmiyorum, yönetimi icat eden Peter Drucker diyor ki: “İnsan önce kendini yönetmelidir”

Evet en önce kendimizi yönetmeliyiz ve bu da içimizden gelen iradenin eseridir. İrademizi ne kadar ortaya koyarsak o kadar anlaşılacağımız kesin. Bu da doğru iletişimi defalarca insanlara anlatmaktan geçiyor.

BİR DAHA, BİR DAHA, BİR DAHA

Dikkat edermisiniz bilmiyorum, köşede küçük bir tezgahta köftesini yapıp insanlara satan amca hep oradadır. Biz yaşarız, üzerimize karlar, yağmurlar yağar, güneşler açar, hayat akar ve hayat akarken o amca küçük ekmek teknesiyle aynı yerde aynı zamanda belirir ve tüm malzemelerini birleştirerek aynı şekilde insanlara güzel köftelerinden sunar. Belki de bazı başarı hikayelerinin; “Bir zamanlar şu köşede köfte satmayla başlayarak bugünlere geldim, zengin oldum’unu” dinlemişizdir. Yine irade, bir daha irade.

İradenizi test edip, baltanızı bileyleyip sürekli hazır ve nazır olmak gerekiyor. Özellikle bunu gösterebilenlerin eninde sonunda başarıya ulaşacağını düşünüyorum. Bir daha, bir daha denemekten vazgeçmeyenlerindir dünya. Çünkü  birçoğu ellerindeki kıymıklara, onlara yapılan haksızlıklara rağmen zamanın değil, hakkın adamı olmanın verdiği iç huzur zenginliğiyle hareket etmiştir.

TESLA VE HÜRKUŞ

Tarihte yaşamış iki insanı size hatırlatmak istiyorum birisi elektriğe yön veren Nikola Tesla, diğeri de Türkiye’den hayatı uçmak ve uçak yapmak üzerine yaşayan Vecihi Hürkuş. Her ikisi de denemekten vazgeçmedi. Bedenleri çürüyüp, bu dünyadan göçene kadar vazgeçmedi. Hep hakikatın adamı olmaya çalıştılar. Bugün tarih kitapları, bilim ve insanlar saygıyla kendilerini anıyor. Çünkü iradeliydiler, yoksa Edison çağırdığında hangi irade Nikola Tesla’ya geçmişte onun fikirlerini çaldığı için ‘Onunla uğraşacak zamanım yok’ dedirtebilir ki? Ya da bir çok engellemelere rağmen son nefesine kadar Türkiye’de bir uçak fabrikası kurmaya çalışan insanın, bu kadar sabırlı olmasını sağlayan şey iradeden başka ne olabilir ki?

ŞİRKETLER, MARKALAR, OLAYLAR OLAYLAR

Bugün artık ne üretilirse satılabilen bir dönemde değiliz. Tam tersine rekabetin en fazla olduğu, iletişimin en fazla olduğu bir devirden geçiyor insanoğlu. Bugünün şirketleri en fazla irade gösterebilen ve tüm olumsuzluklara karşı direnç göstererek ayakta kalabilip, bunu tüm insanlara pozitif bir şekilde gösterebilen şirketlerin olacaktır.

CÜZİ İRADEYE SAHİP MİYİZ?

İnsan bu dünyada kendi cüzi iradesiyle meydana getirdiği her şeyi hareket ettirendir. Gemilerin karadan yürümesi, dünyayı tam olarak bilmeyen Atila’nın buzullara kadar fethettiğinde “Dünyanın sonuna geldik beyler” demesi, ünlü ressamların metrelerce duvarları eski tekniklerle ömrü bitene kadar durmadan yapması, bize her sabah kalkıp işimize gücümüze hareket etmemize en iyi örnek iradeler değil mi?

Yani, gösterdiğimiz irade kadarız, kadarlar, kadar olacaklar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir